Om oss

Vår förening                                                   Läs också vår historia här

Nobelmuseets Vänner bildades 1987 och har som mål att ekonomiskt och praktiskt medverka till Nobelmuseets drift och utveckling i Karlskoga.

Föreningen skall vidare initiera, främja och deltaga i aktiviteter som leder till ökade kunskaper hos allmänheten om Alfred Nobels Björkborn.

Vänföreningen anordnar medlemsträffar, konserter, föreläsningar och studieresor för medlemmar.

Medlemsbladet Nobelvännen ges ut regelbundet med artiklar om Alfred Nobel och hans gärningar plus aktiviteter inom föreningen. Medlemskapet berättigar till fri entré till Nobelmuseet i Karlskoga.

Som medlem i Nobelmuseets Vänner stödjer du en kulturinstitution som är unik i världen. I en stark och aktiv vänförening kan vi bidraga till att hålla museet vid liv och dessutom ge möjligheter till att det utvecklas och får en given plats i Karlskogas och Sveriges kulturliv.

Är du intresserad av att bli medlem eller av att få veta mer så kan du kontakta ordföranden, Ulrika Lundgren. E-post: ulrika.lundgren@karlskoga.se eller någon annan i styrelsen. Se mera info under fliken Bli medlem.


Nobelmuseets Vänner - Styrelse 2019

Ulrika Lundgren - ordförande ulrika.lundgren@karlskoga.se

Anneli Rådesjö - vice ordförande alfrednobel146@gmail.com

Anita Öjendal - medlemsregister anita@ojendal.se

Susanne Mårfeldt-Hafstrand - sekreterare susanne.morfeldt-hafstrand@ptj.se

Sif Eklund - kassör sif.eklund@gamil.com

Jaana-Kaisa Björk - redaktör för Nobelvännen jaanakaisa.bjork@outlook.com

Boris Holm - ledamot boris.holm@bahnhof.se

Alf Rosberg - ledamot alfrosberg@telia.com

Olof Frisk - redaktör hemsida olof.frisk@gmail.com


Suppleanter:

Boo Thuvander - boo.thuvander@telia.com

Christel Nilsson - aoch.nilsson@telia.com

Monica Albertus - albertus.monica@telia.com


Revisorer:

Per Aspeli – per.aspeli@outlook.com

Birgitta Öster – birgitta.oster@telia.com

Revisorssuppleant:

Ulf Sjöstrand – ulf.sjostrand@hotmail.com


Adjungerande:

Annelie Lyckeborn – anneli.lyckeborn@nobelkarlskoga.se


Valberedning:

Marie-Louise Nauclér - sammankallande - marie-louise.naucler@live.se

Mikael Björk - mikael.bjork@outlook.com

Lena Sjöstrand - sjostrand_lena@hotmail.com




Styrelsemöte 1 september 2015

Nobelmuseets vänner

Björkborns Herrgård

Karlskoga